Protest in Istanbul [1 Update]

The Migrant Solidarity Network in Istanbul is calling for a demonstration on Saturday, the 8th of January in Istanbul, concerning the increasing militarisation of the borders around Turkey. Issues are the to be established Turkish border agency as well as the announcement by the Greek government to build a fence at the land border between Turkey and Greece.

Saturday, 8th of January 2010, 14:00, Galatasaray Square.

Update

Here is a video from the action. Our friends write:

The meeting on Saturday was attended by about 30-35 people. Interestingly enough the attendance of the press was quite impressive. The protest appeared on many mainstream media outlets, paper and virtual.

Here is the call in Turkish:

Sınırlara Hayır! BASIN AÇIKLAMASI VE EYLEME ÇAĞRI

BASIN AÇIKLAMASI VE EYLEME ÇAĞRI:

Son bir kaç yıldır Türkiye küresel göç kontrolü rejiminde kendi payına düşen görevi yerine getirmek için çırpınıyor. Yaşadıkları ülkeleri savaş, açlık, kıtlık, işsizlik, baskı ve şiddet nedeniyle terk etmek zorunda kalan ve Avrupa Birliği topraklarına Türkiye’den geçerek ulaşmaya çalışan göçmenler sınırlarda öldürülüyor, yakalandıklarında geri gönderme merkezlerinde hapsediliyor, belki de ölüme mahkûm edilecekleri ülkelerine geri gönderiliyorlar.

Küresel elitler, daha insanca yaşam için göç eden insanlara karşı “yasadışı göçle mücadele” adını verdikleri bir savaş açtılar. Bu savaşın son dönemlerde en hararetli yaşandığı yer şüphesiz Türkiye-Yunanistan sınırı. Geçtiğimiz aylarda Yunanistan’ın isteği doğrultusunda iki ülke arasındaki kara sınırına AB’nin dış sınırlarının korunması ve gözetiminden sorumlu olan Frontex’e bağlı 175 kişilik bir tim yerleştirildi. Bunun arkasından İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye’nin Irak, İran, Suriye, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan ve Ermenistan’la olan sınırlarının güvenliğinin sağlanması için polis güçlerinden ayrı olarak bakanlık bünyesinde 50 bin kişilik uzman bir sınır teşkilatı kurulacağını duyurdu. Bu da yetmedi, bu hafta Yunanistan Hükümeti geçişleri önlemek üzere Türkiye sınırının Meriç bölgesine yaklaşık 13 kilometrelik tel örgü çekileceğini açıkladı.
Biz Göçmen Dayanışma Ağı olarak herkesin koşulsuz serbest dolaşım hakkına ve istediği yerde yaşama özgürlüğüne sahip olduğunu ve kimsenin bu hakları kullandığı için öldürülemeyeceğini, hapsedilemeyeceğini, dışlanamayacağını ve aşağılanamayacağını savunuyoruz. Biliyoruz ki, insanlar değil, sınırlar ve o sınırları kuran ve koruyan kurumlar yasadışıdır.

Bu hakların kullanılmasını engelleyen her türlü sınıra, duvara, tel örgüye ve sınır kontrolüne karşı olduğumuzu haykırmak için 8 Ocak Cumartesi günü saat 14:00’da Galatasaray Meydanı’nda buluşuyoruz.

SINIRLARA HAYIR! GÖÇMENLERE ÖZGÜRLÜK!

About w2eu

This is the blog of the antiracist network Welcome to Europe. It was formerly known as lesvos09.antira.info.

 

The name Welcome to Europe expresses the discontent and anger we feel when looking at the fatal realities of the European external border: the long documented deaths and suffering have continued for years, and no end is in sight. We stand for a grassroots movement that embraces migration and wants to create a Europe of hospitality.

 

We maintain our focus on the European external border in Greece, but will not limit ourselves to that geographical area. The right of freely roaming the globe has to be fought for everywhere. Join us!

 

get in touch, follow us

Archives

Voices from the Inside of Pagani (2009)

Watch the video